Dlaczego warto być życzliwym – Czy warto być dobrym człowiekiem

życzliwośćWedług teorii „przetrwania najżyczliwszych” ludzki gatunek rozwinął się dzięki uprzejmości. Pomoc innym i dobroć jest tym co zapewniło przetrwanie ludzkości, zatem można powiedzieć, że tą zdolność mamy wrodzoną. Jest to niezgodne z teorią ewolucji, czyli przetrwania najsilniejszych. Jednakże łatwiej przetrwać w grupie, gdzie są osoby życzliwe, skłonne do współpracy i działania na rzecz członków społeczności. Jest to rozwojowe dla obu stron.

Dobroć

Dobro często traktowane bywa cynicznie, a czasem zależne jest od pewnych czynników. Przykładem może być sytuacja „ efektu widza”, które polega na tym, że im więcej świadków i obserwatorów w publicznym miejscu, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pomoc zostanie udzielona. Ludzie traktują zachowanie tłumu jako wskazówkę, poza tym liczą, że ktoś inny przejmie odpowiedzialność. Ponadto w większych skupiskach np. w miastach, ludzie nie mają poczucia bezpieczeństwa i są bardziej zamknięci w mniejszych kręgach swoich najbliższych.

Czynienie dobra a zdrowie

Życzliwość wiąże się z poczuciem szczęścia, zdrowiem i zadowoleniem z siebie. Poziom poczucia szczęścia nie jest zależny od tego czy pomagamy bliskim czy też obcym. Dzięki temu pracujemy nad relacjami międzyludzkimi, a także możemy zyskać przyjaciela.

Odczuwanie szczęścia wzrasta przy okazywaniu pomocy na różne sposoby, w przeciwieństwie do jednego i tego samego rodzaju uprzejmości. Gdy komuś pomagamy to następuje przypływ energii, odczuwamy ciepło i spokój. Jest to tzw. „wzlot pomagającego” (pojęcie wprowadził A. Luks).

Badania psychologiczne dowodzą, że osoby, które regularnie okazują ludziom dobroć są zdrowsi psychicznie i mają mniejszą podatność na depresje. Ponadto mają oni lepszą odporność i mniejsze ryzyko zapadania na chroniczne choroby. Zauważono też, że życzliwość ma związek z uwalnianiem się dopaminy – neuroprzekaźnika, który między innymi reguluje nastrój i odpowiada za dobre samopoczucie. Zatem okazując uprzejmość, będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem.

Można pomyśleć, że altruistyczne działania są w pewnym sensie egoistyczne, ze względu na to, iż wtedy czujemy się lepiej i jesteśmy zadowoleni z siebie. Jednakże pomagamy nie tylko z egoistycznych pobudek, lecz często robimy coś bezinteresownie nie oczekując nic w zamian.

Dobroć to nasz wybór i indywidualna postawa, której można się nauczyć. Fale życzliwości mają moc zmiany naszego otoczenia i naszej rzeczywistości. Warto na co dzień być życzliwym, uprzejmym dla ludzi, bo wtedy życie staje coś warte i nabiera większego sensu.

„Dobro rodzi się wtedy, gdy ludzie zapominają o sobie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.