Dieta dla seniora – Żywność dla starszych ludzi

żywność dla seniorówDieta dla starszych osób powinna uwzględniać wolniejszą pracę organizmu oraz indywidualne potrzeby. Bardzo często seniorzy dokonując wyboru żywności dla siebie kierują się niską ceną, co niestety ma przełożenie na jakości jedzenia (żywność z chemicznymi dodatkami, wysoko przetworzona).

Dieta dla seniora

Według badan seniorzy bardzo źle się odżywiają, nie dbając o swoją dietę. Niestety odbija się to na ich zdrowiu, powodując wiele zaburzeń nie związanych z wiekiem, lecz właśnie niewłaściwym sposobem odżywiania się. Złe nawyki żywieniowe należy zmieniać stopniowo, nie drastycznie.

Dla seniorów bardzo ważnymi pokarmami, które dostarczają białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, węglowodanów i soli mineralnych są:

• kasze (jaglana, gryczana), brązowy ryż, makaron, pieczywo pełnoziarniste,

• owoce i warzywa (surowe lub gotowane na parze i rozdrabniane),

• chude mięso (1-2 razy w tygodniu), tłuste ryby (2 razy w tygodniu),

• nabiał: jogurt, kefir, maślanka,

• ok. dwóch jaj tygodniowo,

• ziołowe herbatki, woda (z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na płyny),

• oleje roślinne (lniany, z pestek winogron, z wiesiołka, ogórecznika, oliwa z oliwek, słonecznikowy),

• bakalie,

• przyprawy ziołowe dodawane do potraw.

Zdrowe odżywianie seniorów

W diecie dla seniora ważne są podstawowe założenia zdrowego odżywiania się, a więc: 4 do 5 posiłków dziennie (mało, ale często), dokładne przegryzanie pokarmów (lub rozdrabnianie, starkowanie, blendowanie), częste picie wody w niewielkich ilościach, nie popijanie w czasie posiłków, urozmaicenie codziennego jadłospisu, umiar w jedzeniu. Dieta dla starszych osób powinna także uwzględniać żywność zasadową, której stosunek procentowy do jedzenia zakwaszającego to 80% do 20%. W obliczu ogromnej ilości chorób, jeśli nie każdej, która bierze swój początek z zakwaszenia organizmu, to właśnie żywność alkalizująca powinna stać się głównym źródłem pożywienia.

Bardzo istotne jest wykluczenie lub znaczne ograniczenie z posiłków tłustego mięsa, słodyczy, smażonych potraw, produktów z białej mąki, soli.

Zdrowa żywność i prawidłowo skomponowane posiłki dla starszych ludzi poprawią ich samopoczucie, odporność, sprawność i kondycję psychiczną. Mimo upływu lat możemy cieszyć się doskonałym zdrowiem zachowując właściwą dietę. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.