Dania na upały – Potrawy na lato

dania na upałyLato to pora roku, kiedy nie mamy zbytniej chęci na jedzenie. Bardziej potrzebujemy wówczas orzeźwiających napojów. . Podczas upałów intensywnie się pocimy, w związku z tym bardzo ważne jest uzupełnianie płynów do organizmu. Oprócz gaszenia pragnienia ważne jest dostarczenie pożywnego jedzenia, które da nam energię.

Co jeść latem

Dania na lato powinny być lekkie, proste, bogate w witaminy i sole mineralne. Latem mamy dostęp do świeżych warzyw i owoców dlatego warto je wykorzystać do codziennego menu jadłospisu.

Wśród potraw na lato wskazane są m.in. chłodniki  – są to zupy schłodzone w lodówce i podawane na zimno. Chłodniki są odżywcze, dostarczają wiele cennych witamin oraz makro i mikroelementów. Przygotowuje się je na bazie kefiru, maślanki, śmietany czy jogurtu naturalnego. Popularnym chłodnikiem jest chłodnik litewski z botwinki, świeżych ogórków, koperku, szczypiorku, rzodkiewki i jajka na twardo. Ponadto bardzo smaczne są chłodniki pomidorowe (gazpacho), jogurtowe, z cukinią czy dynią z dodatkiem ziół. Oprócz chłodników warzywnych możemy robić chłodne owocowe zupy m.in. z truskawek, wiśni lub arbuza. Chłodniki doskonale orzeźwiają i wzmacniają organizm.

Latem na obiad możemy także przygotowywać zmiksowane zupy, mające konsystencję kremu – to również bardzo odżywcze danie. Wśród potraw na lato polecane są też młode ziemniaczki z koperkiem, mizerią z ogórków i ryby. Warto robić także przeróżne sałatki. W Internecie jest bogactwo przepisów na sałatki, z których możemy czerpać i je modyfikować według własnego upodobania.

Na obiad letnią porą nadają się także makarony z warzywami z lekkim sosem lub tortille z sałatą, pomidorami i filetem z kurczaka. Na deser latem możemy przygotować lody domowe, o których warto przeczytać w innym artykule. Do lodów możemy dodawać bakalie, owoce, bitą śmietanę, czekoladę i inne dodatki tworzące nasz ulubiony smak. Ponadto deserową porą w okresie lata do mrożonej herbaty możemy zajadać się smacznym sernikiem na zimno lub ciasteczkami domowej roboty.

Dla orzeźwienia sporządzajmy owocowe koktajle pełne odżywczych substancji dla zdrowia i urody. Latem unikajmy ciężkich dań powodujących obciążenie żołądka i ociężałość. Komponujmy lekkie potrawy bogate w witaminy i inne cenne składniki. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.