Ćwiczenia umysłowe na polepszenie pamięci

ćwiczeniapamiecPoza niezwykle ważnym działaniem diety na zdolności umysłowe trzeba pamiętać o ćwiczeniach poprawiających funkcjonowanie mózgu. Korzystnie będą działać wszelkie wyzwania intelektualne w postaci gier towarzyskich, krzyżówek, quizów, układanie puzzli i.t.p.

Ćwiczenia umysłowe na pamięć

UROZMAICENIE BODŹCÓW POZNAWCZYCH I KONCENTRACJA

Warto pamiętać o zdolności neuroplastycznej mózgu, czyli jego możliwości tworzenia nowych połączeń między neuronami. Dzięki urozmaiceniu bodźców środowiskowych zapewnimy mózgowi odpowiednie warunki do ich tworzenia. Nie może być to jednak bombardowanie umysłu wieloma impulsami, gdyż zarówno nadmiar jak i niedobór bodźców poznawczych jest niekorzystny.

Mózg jest zdolny do koncentrowania się na tylko jednej czynności. Wobec tego, gdy się czymś zajmujemy to świadomie wyznaczmy sobie jeden cel działania.

SKUTECZNA NAUKA

By skutecznie nauczyć się czegoś, możemy zastosować następującą metodę, która polega na przyswojeniu informacji, następnie po 24 godzinach bez zaglądania do nich spisujemy co zapamiętaliśmy, po czym sprawdzamy i uczymy się na nowo. Powtarzamy ten schemat jeszcze raz następnego dnia. Potem już raz na jakiś czas ponownie wzmacniamy wiedzę, by zachowała się w pamięci. Ucząc się koncentrujmy się najpierw na najbardziej potrzebnych informacjach, po czym metodą skojarzeń rozwijajmy dany materiał do zapamiętania.

W procesie zapamiętywania bardzo ważna jest też regeneracja w czasie snu, kiedy to przyswajamy sobie wiadomości nabyte w ciągu dnia. Zatem należy zadbać o właściwą higienę snu, by być wypoczętym i wyspanym. Niezwykle istotna jest także aktywność fizyczna, dzięki której zwiększa się zdolność zapamiętywania.

GIMNASTYKA UMYSŁU WG DENISSONA

Można również skorzystać z gimnastyki umysłu metodą Dennisona, dzięki której można zwalczyć stres i poprawić funkcjonowanie umysłu. Do tych ćwiczeń należą leniwe ósemki. Przykładem jednej z ich odmian jest takie, które polega na zakreślaniu „położonych” ósemek kciukiem w powietrzu. Głowę trzymamy nieruchomo, zakreślamy ósemki trzymając wyciągniętą rękę przed siebie, najpierw jedną, potem drugą, a następnie obydwiema. Leniwe ósemki rozpoczynamy od środka, potem w górę w lewo.

INNE SPOSOBY NA LEPSZĄ PAMIĘĆ

Z ciekawostek można jeszcze dodać, iż badania naukowe wykazały, że gra w Tetris, a także wykonywanie ruchowych ćwiczeń angażujących wzrok jak np. żonglowanie, poprawia efektywność pracy mózgu. Ponadto na pamięć i koncentracje pomóc może nawet guma do żucia.

Warto pozyskać więcej informacji w Internecie jak zachować sprawność umysłu, by cieszyć się wysoką jakością życia. Zapraszam do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. moim zdaniem co takich ćwiczeń trzeba porządnie się zmotywować. Niedługo odbędzie się szkolenie z mistrza motywacji i chyba wezmę w nim udział mistrzmotywacji.pl

    gośkamel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.