Co zrobić z pomarańczy?

orangePomarańcze to bardzo zdrowe cytrusy, które mają szerokie zastosowanie w kuchni. Sezon na cytrusy przypada u nas zimą – wtedy są najbardziej wartościowe, gdyż zbiera się je prawie dojrzałe, a ich transport trwa kilka dni z krajów basenu śródziemnomorskiego (głownie z Hiszpanii i Włoch – podobno hiszpańskie są lepszej jakości). Najzdrowsza postać pomarańczy to oczywiście surowe owoce w bezpośredniej konsumpcji, ale są one też znakomite do wykorzystywania kulinarnego zarówno odmiany słodkie jak i gorzkie.


Pomarańcze nadają się na przyrządzanie
różnego rodzaju napojów np.:

– odżywczy i wartościowy mętny sok,

– energetyzujący koktajl,

– syrop, czyli aromatyczny, gęsty koncentrat soku pomarańczowego, doskonały do deserów i herbaty,

– orzeźwiająca lemoniada,

– słoneczny kompot.

Cytrusy te są również składnikiem alkoholowych napojów takich tak: drinki, likiery np. popularny Curaçao – produkowany ze skórek małych gorzkich pomarańczy, wino pomarańczowe, nalewki pomarańczowe – niektórzy dodają do nich ziarna kawy, które bardzo dobrze z nimi harmonizują smakowo.

Pomarańcze mogą być też głównym składnikiem ponczu np. z dodatkiem wódki i białego wytrawnego wina lub dodatkiem do rozgrzewających grzańców winnych czy też piwnych.

Z pomarańczy można także zrobić słodkie dżemy, konfitury i marmolady. Cytrusy te nadają się też do deserów np. do włoskiego deseru pana cota (panna cotta), francuskiego Crème brûlée, galaretek podawanych w skórce pomarańczy, musów lub sorbetów. Można je także zapiekać z miodem, cynamon, migdałami itp.

Wypieki mogą zyskać aromatyczną nutę pomarańczy dzięki dodaniu skórki lub soku.

Plasterki pomarańczy lub skórkę możemy kandyzować i w takiej formie dodawać do ciast i deserów. Ciekawym pomysłem jest ciasto brownie w pomarańczach, czyli ciasto pieczone wewnątrz wydrążonej pomarańczy.

Owoce te są też polecane do surówek i sałatek. Ponadto warto je wykorzystać do zrobienia sosu lub masła – które świetnie komponują się z kurczakiem. Można także spróbować przyrządzić pomarańczowe tofu, które dobrze komponuje się z warzywami i grzybami.

Sok pomarańczowy można mrozić w kostkach, a skórki ususzyć, do późniejszego wykorzystania.

Wybierając pomarańcze zwracajmy uwagę, aby były jędrne, twarde i ciężkie w stosunku do swojej wielkości. Trzymajmy je luzem w pojemniku, w chłodnym miejscu z dala od wilgoci. Pamiętajmy, aby dokładnie myć owoce przed obraniem i zjedzeniem, a najlepiej sparzyć skórki wrzątkiem.

Jeśli mamy taką możliwość to wybierajmy te uprawiane ekologicznie. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.