Co zrobić z orzecha włoskiego?

walnutZdrowotne właściwości włoskiego orzecha – Juglans regia L. odkryto już w starożytności. Większość leczniczych właściwości owoców orzecha włoskiego, jego zielonych łupin, a także liści została potwierdzona przez współczesną naukę.


Owoce włoskiego orzecha
w starożytności symbolizowały małżeństwo, patronem orzechów był wówczas bóg szczęścia i powodzenia Jowisz – ówcześnie nazywano je Jovis glans (żołędzie Jowisza), później skrócono do Juglans. Regia zaś oznacza „królewski”. Wg jednej z hipotez polska nazwa – orzech włoski świadczy o pochodzeniu gatunku z południa Europy. Na teren Polski orzech włoski ponoć dotarł z Wołoszczyzny – krainy położonej w obrębie Rumunii, stąd pierwotnie nazywano go orzechem wołoskim. Orzech włoski dostarcza w meblarstwie cennego trwałego drewna.

Surowce, które wykorzystuje się do celów leczniczych to liście, kora, zielona naowocnia i jądra nasienne.

Z liści orzecha włoskiego przyrządza się herbatki, napary, odwary dodawane do kąpieli, służące do przemywań czy okładów. Z liści orzechów włoskich robione jest też wino orzechowe.

Z kory można robić odwary w celach leczniczych.

Z niedojrzałych owoców sporządza się konfitury, nalewki i likiery np. Nocino. Orzechówkę, czyli nalewkę orzechową można zrobić także przy wykorzystaniu suchych liści, gałązek, kory lub łupin zalanych wódką.

Do różnych zmian skórnych można wykorzystać zasypkę juglandową sporządzoną ze zmielonych w młynku na pył suchych liści lub kory.

Z orzechów uzyskuje się też bardzo wartościowy olej, który jest m.in. surowcem do wytwarzania różnych produktów cukierniczych. Ze sproszkowanych liści, łupin lub soku z liści można zrobić wzmacniający miód juglandowy – Mel Juglandis.

Jądro nasienne znajdujące się w pestce nadaje się do bezpośredniego spożycia, a także do przyrządzania wielu smacznych dań. Orzechy włoskie są najzdrowsze w surowej naturalnej postaci, ale z uwagi smaku dodaje się je m.in. do ciast – popularnym ciastem z orzechów włoskich jest grecka bardzo słodka, aromatyczna Karydopita, orzechy można też dodać do ciasteczek, chleba, a także do deserów. Można z nich również przyrządzić orzechowe nadzienie do naleśników, masę orzechową do torta lub je karmelizować.

Z zielonych orzechów włoskich można zrobić konfitury. Włoskie orzechy można dodać do kurczaka, do makaronu, do sałatek i surówek, można zrobić pesto z dodatkiem pietruszki, roszponki lub bazylii i sos do spaghetti.

Rozdrobnione orzechy można użyć jako panierkę do kotletów. Z orzechów włoskich sporządza się też pyszne masło orzechowe i robi granolę z płatkami owsianymi i innymi bakaliami.

Orzechy włoskie wykorzystuje się też w przepisach na pasty kanapkowe np. z fetą, cukinią czy z zielonymi oliwkami. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie włoskich orzechów jest zrobienie mleka orzechowego. Włoskie orzechy można dodać też do potrawy Hummus.

Są one używane też do zrobienia Muhammara, wywodzącego się z kuchni syryjskiej – czyli dipu z pieczonej papryki, orzechów włoskich z dodatkiem melasy z granatów. Z orzechów włoskich pozyskuje się też spożywczy olej o specyficznym orzechowym smaku i słodkim aromacie, który głównie dodaje się do sałatek i surówek oraz naleśników i deserów podawanych na zimno. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.