Co zrobić z komosy ryżowej?

Quinoa-1Quianoa inaczej komosa ryżowa lub proso boliwijskie jest wspaniałą rośliną, która odznacza się wieloma walorami odżywczymi. Z uwagi na te właściwości oraz zdolność do adaptacji w trudnych warunkach klimatycznych ONZ uznało rok 2013 ty rokiem komosy ryżowej, która może przyczynić się do walki z głodem na świecie.


Do walorów quinoi należy zawartość wysokiej jakości białka, bogactwo minerałów i witamin oraz antyoksydacyjnych polifenoli.

Komosa ryżowa nadaje się do przygotowania wielu potraw na zimno i na ciepło – jest łatwa do gotowania, lekkostrawna, pożywna i syta, a do tego niskokaloryczna. Sama w sobie ma łagodny, lekko orzechowy smak, ale niemal neutralny, co sprawia, że rewelacyjnie komponuje się z wieloma spożywczymi produktami.

Przed gotowaniem komosę dokładnie płuczemy pod zimną, bieżącą wodą, aby usunąć zanieczyszczenia i pozbyć się gorzkiej warstwy saponin, czyli naturalnych gorzkich glikozydów wykazujących działanie przeciwkrzepliwe (czyli rozrzedzających krew), które nadają gorzkości komosie.

Quinoę gotuje się w prosty sposób – wlewamy wodę do garnka w proporcji 1 do 2, jeśli komosy była 1 szklanka, to wody dwie szklanki – doprowadzamy wodę do wrzenia, dodajemy komosę i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem ok.15 minut.

Można również ją zagotować, po chwili wyłączyć palnik i pozostawić szczelnie przykryty garnek na kilkanaście minut, aż quinoa wchłonie wodę i napęcznieje. Zamiast wody warto spróbować także ugotować ją w bulionie warzywnym, a także z dodatkiem ulubionych ziół.

Komosę ryżową możemy dodawać do:
– sałatek,
– obiadu zamiast ziemniaków,
– risotto,
– zup,

można przygotować z nich:
– kotleciki,
– zapiekanki,
– budyń,

może być alternatywą owsianki, można ją wykorzystać do słodkiego deseru, zmiksowane ugotowane ziarna dodać do koktajlu czy uprażone zmieszać z musli.

Komosa ryżowa może być także spożywana w postaci kiełków, podczas kiełkowania zwiększa swą wartość odżywczą. Proso boliwijskie bardzo szybko kiełkuje po 8 godz. moczenia i 12 (lub mniej) godz. kiełkowania kiełki są gotowe do spożycia. Minimum kiełkowania to 24h. Komosę można też kupić w postaci płatków, które gotują się szybciej albo zmielić na mąkę i używać do wypieków wzbogacając je odżywczo. Wyróżnia się odmiany czerwone, czarne, białe i brązowe; najpopularniejsze i najdelikatniejsze są białe ziarenka komosy.

Zastosowanie kulinarne komosy jest bardzo wszechstronne, dzięki niej możemy stworzyć różnorodne i smaczne posiłki, których wartość zdrowotna będzie wysoka, dlatego warto się nią delektować przynajmniej od czasu do czasu. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.