Co zrobić z daktyli?

daktyleDaktyle to bardzo słodki i sycący przysmak, a do tego niezwykle wartościowy zdrowotnie i mający liczne zastosowania w kuchni. Walory daktyli jako jedne z pierwszych poznały ludy Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.


Były one spożywane na surowo, gotowane, smażone, a także suszone. Służyły też do wytwarzania mąki daktylowej, z której wypiekano placki. Wg badań archeologicznych wykorzystywane były nie tylko owoce, ale i pestki – nadające się na opał, zaś po namoczeniu na karmę dla baranów i wielbłądów.

Palmy daktylowe uprawia się jedynie w suchym i gorącym klimacie, które zapewniają odpowiednie warunki do dojrzewania owoców. Na świecie uprawianych jest wiele odmian daktyli, wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

– bardzo soczystą Gat Mozafati,

Bhari o delikatnym miąższu i cienkiej skórce,

– wyróżniające się wielkością daktyle Medjool o soczystym miąższu,

– tzw. daktyle światła, czyli jasno – bursztynowe Deglet Noor,

– daktyle zwane „daktylowym chlebem” – Thoory, odmiana najbardziej wysuszona mająca twardą skórkę, nadaje się do żucia.

Za najlepsze daktyle uchodzą jednak Halawi mające smak miodu.

Daktyle są doskonałą alternatywą dla niezdrowych słodyczy. Serwuje się je na deser, dodaje do wypieków, wyrabia się z nich syrop i miód będące substytutem cukru np. do kawy czy herbaty, a także przetwarza się je na dżemy.

Wykorzystuje się je też w produkcji wina, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Ponadto w krajach arabskich służą do wyrobu octu. Daktyle można też dodawać do pieczeni, pasują też do ryb i kurczaka.

W bardzo prosty sposób można zrobić słodką pastę daktylową – wystarczy rozgnieść widelcem lub zblendować namoczone przez noc daktyle. Taka pasta nadaje się do słodzenia ciast, placków, naleśników, deserów, lodów czy do posmarowania kanapek. Pastę można oczywiście wzbogacać smakowo poprzez dodatki np. kakao. Wymieszana z serem ricotta i orientalnymi przyprawami jest doskonałą masą do tostów czy dipem do owoców.

W bardzo łatwy sposób można też zrobić czekoladę daktylową – używając zmiksowanych z mlekiem daktyli z dodatkiem kakao. Fajnym pomysłem są też daktyle nadziewane migdałem, owinięte w marcepan i obtoczone w czekoladzie. Inny pomysł to zapiekane daktyle z serem pleśniowym lub pieczone w zawijanym boczku.

Bardzo dobrą przekąską są smażone daktyle na maśle klarowanym. Daktyle świetnie pasują również do śniadaniowej owsianki i jako dodatek do kasz na słodko np. jaglanej. Z owoców daktylowca można zrobić także mleko daktylowe. Jak widać daktyle są wspaniałym produktem spożywczym o dużym zastosowaniu kulinarnym, a ponadto wykazują się wartością odżywczą. Zapraszam do następnych artykułów.

2 komentarze

  1. Kakao i daktyle to świetne połączenia. Jest to naturalnie słodkie i bardzo pożywne. Coś takiego często sobie robię i jestem zachwycona. Bardzo prosto się to robi i naprawdę smakuje super.

    Kasias
  2. Bardzo lubię tego rodzaju przepisy, zawsze chętnie skorzystam z takich pomysłów. Podoba mi się pomysł też na picie czegoś takiego. Na pewno będzie to zdrowe i pożywne.

    Muska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.