Co to jest żywność dietetyczna

żywność dietetycznaŻywnością dietetyczną (dieta z gr. „diaitia” oznacza sposób odżywiania się) określamy takie produkty spożywcze, które mają określone zastosowanie w przypadkach konkretnych chorób (np. celiakia, gdzie stosuje się dietę bezglutenową lub cukrzyca i żywność diabetyczna) lub stanów fizjologicznych (np. ciąża).

Dietetyczny środek spożywczy

Zgodnie z przepisami wyróżniamy „dietetyczne środki spożywcze”, których skład powinien zaspokajać szczególne potrzeby żywieniowe. Są one przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci (np. produkty zbożowe, przeciery, mleko, zupy) oraz dla osób dorosłych – m.in. środki specjalnego medycznego przeznaczenia, które uzupełniają dietę w wybrane substancje, dietetyczne środki spożywcze dla cukrzyków, chorych na celiakie, sportowców, odchudzających się (mogą mieć formę farmaceutyczną: tabletki, kapsułki, proszki). Zgodnie z Zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Spo­łecznej z dnia 22 kwietnia 1971 r. dietetyczne środki spożywcze nie mogą zawierać żadnych chemicznych dodatków a surowce muszą być najwyższej jakości (mięso nie może pochodzić od zwierząt, którym podawano antybiotyki lub hormony).

Rodzaje diet

Istnieje wiele rożnych diet, które możemy podzielić na lekkostrawne, niskowęglowodanowe, wysoko i niskobiałkowe, niskotłuszczowe, niskokaloryczne i inne. Ponadto dieta może być:

• podstawowa (zwyczajowa) – zawiera podstawowe składniki pokarmowe przewidziane dla zdrowego człowieka,

• alternatywna  – wyłączenie określonych produktów (np.wegetariańska)

• lecznicza – stanowi czynnik leczniczy, zawiera, mniejszą lub większą ilość danego składnika, lub dodatkowa substancję o funkcji leczniczej.

 Słowo dieta, często utożsamiana jest jedynie z zestawem jadłospisu, dzięki któremu można stracić na wadze. Powstało szereg diet odchudzających np. dr Alfreda Penningtona, hollywoodzka, dr Stilmana, dr Atkinsa, makaronowa, makrobiotyczna, oczyszczająca, Kwaśniewskiego, kopenhaska, Cambridge, dr Haya, 1000 kcal, surówkowa, monodiety (np. pszeniczna).

Każda z nich oznacza ograniczenie jakiś składników pokarmowych na rzecz innych. To także umiar i kontrola w jedzeniu. Bardzo często można spotkać się z niekorzystnymi dla zdrowia efektami ubocznymi (np. osłabienie, kwasica ketonowa) tych diet oraz szybszym tyciem, po ich zakończeniu.

Jeżeli chcemy zacząć jakąkolwiek z diet musimy współpracować z dietetykiem, lekarzem i własnym ciałem. Każdy z nas jest indywidualny i odmiennie reaguje na poszczególne zmiany sposobu odżywiania, dlatego warto podchodzić do tego rozsądnie. Diet mocno restrykcyjnych nie powinniśmy rozpoczynać na własną rękę, aby sobie nie zaszkodzić. W związku z modą na odchudzanie bardzo wiele produktów spożywczych określa się specjalnymi hasłami typu: light, no sugar, slim itp. Są one droższe od pozostałej żywności, jednakże bardzo często okazuje się, że nie dają one wcale żadnego efektu. Poza tym dodaje się często do nich wiele chemicznych substancji, aby zyskać na smaku i wyglądzie.

Żywność dietetyczna odgrywa bardzo ważna rolę w profilaktyce i leczeniu chorób, a także wpływa na szczupłą sylwetkę. Jednak dieta musi być oparta na indywidualnych zapotrzebowaniach, bogata w niezbędne składniki odżywcze oraz zróżnicowana. Tak naprawdę tylko zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe może przynieść zadowalające efekty, a nie krótsze czy dłuższe wymyślne diety.

Poza tym dieta to świadomy wybór produktów spożywczych, dzięki którym nasz organizm będzie w pełni sprawny i zdrowy, oraz zyska na tym nasza uroda. Jak powszechnie wiadomo pożywienie może stać się lekarstwem, zatem żywność dietetyczna stanowi środek zdrowotny.

Potrawy dietetyczne powinny być urozmaicone, odpowiednio przygotowane (np. gotowanie na parze), aby zminimalizować ewentualne stary substancji odżywczych oraz podawane o stałej porze w niedużej ilości. Ma to ogromne znaczenie w skuteczności diet. Zapraszam do kolejnych artykułów na portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.