Co to jest wellness – Definicja wellness

wellnessPojęcie wellness („well” – dobrze) stworzył amerykański lekarz dr Halbert Dunn w 1959 roku. Znaczenie wellness jest bardzo szerokie i wielowymiarowe, lecz ogólnie określa się je jako harmonię człowieka między ciałem, umysłem i duchem.

Co to jest wellness

Wellness to dążenie do równowagi i poczucia szczęścia. Wellness uwzględnia każdy wymiar zdrowia: psychiczny, fizyczny, społeczny i duchowy. Branża zajmująca się wellness („przemysł zdrowia” wg Pilzera) to różnego rodzaju usługi mające na celu zregenerowanie organizmu i pielęgnację ciała np. gabinety odnowy biologicznej, salony piękności, fitness, SPA, basen. Sprawiają one, że jesteśmy atrakcyjniejsi oraz mamy lepsze samopoczucie.

Życie w zgodzie wellness

Życie w zgodzie z filozofią wellness uwzględnia wszystkie potrzeby człowieka, których zaspokojenie przynosi dobre samopoczucie. Życie towarzyskie, realizowanie swoich pasji, ruch fizyczny, pełnowartościowe, zdrowe odżywianie się, relaks i wypoczynek (np. medytacje, tai chi, masaż, aromatyczna kąpiel, ulubiona książka, kojąca muzyki) – to wszystko ma za zadanie oderwać nas od codziennych obowiązków i myśli, zlikwidować stres, zregenerować siły i napełnić nową energią. Wellness rozpieszcza i sugeruje, abyśmy nie zapominali o sobie w dobie pędzącego życia i pogoni za pieniędzmi. Jeżeli stracimy zdrowie to nie będziemy mogli cieszyć się w pełni życiem.

Wellness to nie tylko dążenie do zdrowia, to styl życia, które daje poczucie radości, sensu i pozytywnej energii. Harmonia ciała, psychiki i duszy, które są ze sobą nierozerwalnie połączone, pozwalają na wykorzystanie i zwiększenie potencjału człowieka, dzięki czemu może on żyć twórczo i produktywnie. Życie według wellness to także szacunek do siebie, do innych ludzi oraz do otaczającej nas natury. Wsłuchując się w siebie, żyjąc w zgodzie z sobą i naturą będziemy mogli realizować swoje marzenia pozbywając się jakichkolwiek blokad wewnętrznych. Każdy z nas jest inny, więc dbając o siebie powinniśmy koncentrować uwagę na swoich mocnych stronach i pokonywać słabe, porównując się z samym sobą a nie z innymi.

Holistyczne podejście wellness

Sztuka wellness opiera się na zapobieganiu chorobom i szeroko pojętej profilaktyce, która zapobiega wszelkim problemom zdrowotnym natury fizycznej czy psychicznej. Utrzymywanie równowagi zdrowotnej sprawi, że będziemy bardziej odporni na codzienny stres a nasze życie będzie przyjemniejsze. Wellness to praca nad wszystkimi czynnikami warunkującymi zdrowie. Nie jest możliwe pełne dobre samopoczucie, jeżeli będziemy dbać tylko o jeden obszar zdrowia.

Konieczne jest podejście holistyczne, czyli całościowe uwzględniające każdą sferę życia człowieka. Niezwykle istotne jest pozytywne nastawienie do życia pozwalające na wiarę we własne siły, pokonywanie trudności i radzenie sobie ze stresem.

Człowiek optymistycznie patrzący na świat  rzadziej choruje, ma poczucie spełnienia i zadowolenia z życia oraz jest po prostu szczęśliwszy od ludzi, którzy dostrzegają tylko negatywne strony. Warto nauczyć się pozytywnie postrzegać siebie i świat co przełoży się na lepsze życie. Zapraszam do kolejnych artykułów na stronie.


Komentarz

  1. jednym słowem wellness to dążenie do szczęścia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.