Co to jest sen

co to senSen jest stanem fizjologicznym składającym się z czterech faz i odbywającym się w 4-5 cyklach. Fazy snu w kolejności:

• ZASYPIANIE;

• LEKKI (fale alfa);

• SEN GŁĘBOKI (fale delta) – w czasie którego następuje regeneracja;

• PŁYTKI, PARADOKSALNY (REM) – w tej fazie jest zwiększona aktywność mózgu i pojawiają się wtedy marzenia senne.

Znaczenie snu

Sen ma niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. Ma on bliski związek z systemem immunologicznym, zatem zła jakość snu lub jego brak odbija się na naszej odporności, czego konsekwencją jest szereg chorób. Ponadto sen zapewnia nam równowagę emocjonalną i umysłową. Gdy jesteśmy wypoczęci lepiej i wydajniej pracujemy oraz jesteśmy spokojniejsi. Aby organizm się w pełni zregenerował potrzebne są 3 pełne cykle snu.

Zapotrzebowanie na sen

Sen nigdy w 100% nie będzie ciągły i nieprzerwany. Co 1,5 godziny sen się spłyca i jest przerywany. Z wiekiem częściej się wybudzamy i przeszkadza nam więcej bodźców w dobrym śnie. Jednakże ważne jest to czy takie krótkotrwałe przerywanie, wybudzanie zaburza nam jakość snu czy też z łatwością zasypiamy ponownie.

Z wiekiem śpimy krócej, gdyż zapotrzebowanie na sen skraca się o pół godziny co 10 lat. Pamiętajmy, że o jakości snu decyduje jego głębokość a nie długość. Gdy śpimy płytko rekompensujemy to sobie dłuższym wylegiwaniem się, lecz często i tak czujemy się zmęczeni, gdyż deficyt snu głębokiego nie został zrównoważony. Jeśli chodzi o drzemki to mają one działanie uspokajające i nie powinny trwać dłużej niż pół godziny, aby nie odebrały nam snu nocnego. Taka regenerująca i poprawiająca nastrój drzemka nosi nazwę Power Nap.

By organizm prawidłowo funkcjonował potrzebuje on aktywności w ciągu dnia i regeneracji w nocy podczas snu, zatem bardzo ważne jest zadbanie o dobry i głęboki sen. Więcej na temat higieny snu znajdziecie w pozostałych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.