Co to jest samotność i jak sobie z nią radzić

samotnoscSamotność jest emocjonalnym stanem, który każdy odczuwa głęboko w sobie. Jest to poczucie bycia jednostką, które sprawia, że ten stan umysłu może pojawić się nawet, gdy będziemy w tłumie. Pojęcie samotności jest zbliżone do wyrazu – osamotnienie. Osamotnienie oznacza fizyczny brak kontaktu z ludźmi i brak bliskich relacji. Pojawia się ono wówczas, gdy jesteśmy wyizolowani społecznie. Doświadczenie osamotnienia niesie ze sobą poczucie smutku, tęsknoty, żalu i braku spełnienia. Zaś samotność nie musi być tylko negatywnie postrzegana.

Wpływ samotności na człowieka

Samotność ma wiele wymiarów, może być osobistym wyborem lub doświadczeniem wynikłym z pewnych okoliczności. To jak wywrze wpływ na nasze życie zależy od poczucia własnej wartości i samooceny, które przekładają się na rzeczywistość jaka nas otacza. Gdy wypracujemy sobie dobre mniemanie o sobie, negatywny aspekt poczucia samotności nie opanuje naszego życia. Istotne jest też podejście do samego stanu samotności. Jeśli w byciu w związku upatrujemy zabezpieczenie przed nim, to się zawiedziemy, gdyż samotność dalej nosimy w sobie. Trzeba wyzbyć się poczucia zależności od innych i mieć podejście, że jesteśmy kimś wobec kogoś, a nie tylko cząstką jakiejś osoby.

Lęk przed samotnością

Gdy odczuwamy lęk przed samotnością i brak bliskiej osoby, często sami skazujemy się na to. Dzieje się tak, gdyż oczekujemy zmiany w życiu, a ona nie następuje. Nie korzystamy z nowych metod jej przeciwdziałania, gdy stare zwyczaje przynoszą stare skutki. Często też paradoksalnie, będąc samotnym nie podejmujemy działań, gdyż boimy się osamotnienia, czyli odrzucenia i braku akceptacji. Boimy się też tego, że nie będziemy mieć nad kimś kontroli, a jak jesteśmy sami to jest to znany, zatem bezpieczny stan.

Potrzeba samotności

Pamiętajmy też, że każdy ma potrzebę samotności, taki moment zatrzymania się, który nie oznacza odrzucenia innych. Zatem potrzebna jest wyrozumiałość w stosunku do siebie jak i naszych bliskich. Jeżeli natomiast samotność jest dla nas bolesnym doznaniem, to najlepszym wyjściem jest przyjęcie i zaakceptowanie tego stanu emocjonalnego. Możemy ten czas osamotnienia dobrze wykorzystać, przyjrzeć się uważnie sobie i doświadczyć siebie. Będzie to wtedy moment rozwojowy, czas przeznaczony na realizacje osobiste i twórcze działania.

Warto pewien obszar życia zamknąć, aby rozpocząć nowy. Patrząc z innej perspektywy można nabrać dystansu do świata, dzięki czemu nabierzemy dojrzałości oraz zrozumienia siebie i innych. Samotność w zależności od potrzeb możemy potraktować jako odpoczynek bądź aktywność.

Mając zdrowe podejście do życia poradzimy sobie z samotnością i będziemy potrafili stwarzać dobre, trwałe relacje z ludźmi. Zapraszam do innych artykułów.

„Samotność. To jedyne, w czym na pewno jesteśmy równi. Jedyne, co nas rozdziela, a jednocześnie zbliża.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.