Co to jest nieśmiałość

nieśmiałośćTrudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie nieśmiałości. Można je ująć, iż jest to pewien stan, poczucie wewnętrzne, postawa jaką człowiek przyjmuje wobec świata i jak ten świat odbiera.

Znaczenie słowa

Słowo nieśmiałość bywa nadużywane, gdy odnosi się je do uczucia stresu i objawów z tym związanych np. przed nowymi czy trudnymi sytuacjami. Jednak wówczas to naturalna, normalna reakcja organizmu i każdy potrzebuje czasu na oswojenie – jedni szybciej, inni dłużej.

Nie nadawajmy sobie niepotrzebnie etykietki bycia nieśmiałym, gdyż to może być przyczyną wycofania z działań i usprawiedliwiania siebie. Jeśli nadamy sobie etykietkę osoby, która nie ma śmiałości, wówczas możemy łatwo ulec zakodowanym impulsom oraz będziemy wysyłać komunikaty lęku i generować sytuacje ucieczkowe.

Co czują osoby nieśmiałe?

Zażenowanie, skrępowanie, lęki, złe mniemanie o sobie, zakompleksienie, strach, myślenie o tym co powiedzą inni – co o mnie pomyślą, poczucie samotności, drżenie rąk, czerwienienie się, napięte mięśnie, nadmierne pocenie przy dużym stresie, itd. W wyniku tych objawów człowiek nieśmiały czuje się ograniczony i utrudnia mu to prawidłowe funkcjonowanie społeczne. Są to objawy, które wynikają z myślenia.

Najpierw jest myśl a jego konsekwencja to emocja. Potem już mamy do czynienia z wyuczoną reakcją na konkretne bodźce.

Wobec tego trzeba przeanalizować jakie myśli się pojawiają w danych sytuacjach i w związku z nimi jakie emocje im towarzyszą. Praca nad swoimi przekonaniami to podjęcie walki z nieśmiałością.

„Nieśmiałość jest wielkim grzechem przeciwko miłości.”

Jeden komentarz

  1. Nieśmiałość można zwyciężyć, trzeba tylko postępować wbrew temu co nas blokuje. Sam wiem z doświadczenia że jest to do pokonania – tylko trzeba szukać wyzwań a nie uciekać od trudnych sytuacji. Świetny artykuł.

    Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.