Przyczyny lęku przed miłością i uczuciem

lęk przed uczuciemWiele osób boryka się z odczuwaniem lęku związanego z uczuciem i wchodzeniem w związek. Czasem jest on tak silny, że nie można podjąć żadnych kroków, by odmienić samotne życie. Lęk taki ma najczęściej wynika z niskiej samooceny, złego wyobrażenia na temat miłości, ma też podłoże w wychowaniu z dzieciństwa.

Skąd się bierze ten lęk

Każdy potrzebuje być z kimś bliższych relacjach, co oznacza m.in. akceptację, wsparcie i zrozumienie. Jeśli odczuwamy lęk związany z  bliskością nie jesteśmy zaangażowani w uczucie i uciekamy przed nim. Nieprawdziwe wyobrażenie o miłości skutkuje nakręcaniem tych negatywnych odczuć.

Ludzie bojący się uczucia postrzegają związek jako taki, w którym trzeba być idealnym, bez skazy i spełniać wszystkie potrzeby partnera, gdyż w przeciwnym wypadku zostaną odrzuceni. Ponadto są zdania, że w miłości nie ma konfliktów i kłótni, co wiąże się z negatywnymi odczuciami do bliskiej osoby, a partner powinien instynktownie zauważać ich pragnienia i je zaspokajać, gdyż inaczej wywołuje to zawiedzenie i rozczarowanie.

Poza tym lęk dotyczący miłości jest związany z niską samooceną, egoizmem, niedojrzałością i obwinianiem się za wszystkie niepowodzenia. Gdy boimy się uczucia może oznaczać to także lęk przed zobowiązaniami, odpowiedzialnością i utratą wolności.

Często w wyniku tych obaw, gdy rozwija się znajomość zaczynamy świadomie lub nieświadomie postępować tak, by zniechęcić do siebie drugą osobę. Paradoksalnie, gdy zaczynamy coś czuć rozpoczynamy ucieczkę przed tym. Jesteśmy wtedy obojętni, niemili, mówimy przykre słowa, szukamy powodów do kłótni. Gdy uświadomimy sobie nasze zachowanie i obawy, a także staniemy wobec nich twarzą w twarz damy sobie szansę, by odmienić samotne życie.

W następnym artykule dowiecie się jak radzić sobie z lękiem przed uczuciem i wchodzeniem w związek. Zapraszam do kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.