Cellulit – Jakie są przyczyny cellulitu

cellulit przyczynyCellulit, czyli inaczej tak zwana „skórka pomarańczowa” pojawia się w wyniku niewłaściwego, nierównomiernego rozmieszczenia komórek tłuszczowych w tkance podskórnej. Efektem są nieestetyczne zgrubienia, nierówności i  pofałdowania skóry. Zmiany cellulitowe pojawiają się głównie na udach, pośladkach i biodrach. Czasem widoczne są one na ramionach, brzuchu czy okolicach piersi.

Jakie są przyczyny cellulitu

Cellulit dotyka w głównej mierze kobiet. Według statystyk „skórkę pomarańczową” ma ok. 90 % kobiet, niezależnie od wieku czy wagi. Cellulit mogą mieć nawet szczupłe kobiety, więc nadwaga to nie jest szczególny czynnik od którego zależy pojawienie się zmian na skórze, choć z pewnością zbytnia otyłość sprzyja powstawaniu cellulitu.

Rozwój cellulitu obejmuje kilka faz. Początkowo zmiany mogą być niezauważalne gołym okiem, tylko dopiero przy ucisku skóry widać nierówności. Ostatnim stopniem zaawansowania cellulitu są już duże pofałdowania i grudki tłuszczu oraz bolesność tych zmienionych chorobowo miejsc.

Za „skórkę pomarańczową” odpowiadają zmiany hormonalne, a główny czynnik to estrogeny – żeńskie hormony, które wspomagają gromadzenie się tłuszczów w tkance podskórnej. Oprócz przyczyn na tle hormonalnym cellulitowi sprzyja nieprawidłowy tryb życia, czyli brak aktywności fizycznej, wady postawy, zbyt długie siedzenie, zakładanie nogi na nogę, długie trwanie w pozycji ze zgiętymi nogami, niewłaściwe odżywianie, stres, kłopoty krążeniowe, zbyt gorące kąpiele, nadwaga, za bardzo obcisłe ubrania czy za wysokie obcasy.

Znając przyczyny powstawania cellulitu jesteśmy w stanie go zwalczyć bądź w znacznym stopniu zredukować. Jest wiele skutecznych metod przeciw cellulitowi, ale walka z nim musi być wielostopniowa i wieloobszarowa. W jaki sposób pokonać „skórkę pomarańczową”, czyli nieprawidłowo odłożoną tkankę tłuszczową pod skórą, omówione zostanie w następnym artykule. Zapraszam do kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.