Co to jest afirmacja

afirmacjeAfirmacja (afirmatio – potwierdzać) jest to pozytywna sugestia, którą mamy na celu wprowadzić w podświadomość. Zgodnie z teorią, iż myśl kreuje naszą rzeczywistość, afirmacje wcielone w życie odmieniają nasz los. Przekonania, które mamy na swój temat oraz otaczającego nas świata odzwierciedlają się w naszych wyborach, decyzjach i działaniach. Zatem określają jak nasze życie wygląda, bądź będzie wyglądać. Negatywne przekonania ograniczają nasze możliwości.

Zasady afirmacji

Pomocne będą w tym przypadku afirmacje. Mogą one być wypowiadane na głos, słyszane bądź pisane. Mają one niezwykłą moc oddziaływania, jednakże istotne są pewne zasady, którymi należy się kierować przy zajmowaniu się afirmacjami.

POZYTYWNE STWIERDZENIA

Sugestia musi być zawsze pozytywnym zaprzeczeniem negatywnej myśli, przy czym nie należy używać słowa „nie”, gdyż umysł podświadomy go przyjmuje. Przykład takiego zdania to – jestem zdrowa, zamiast nie choruje.

STOPNIOWE DOTARCIE DO ŹRÓDEŁ

Należy obserwować swoje myśli i emocje przy wypowiadaniu afirmacji. Często dzieje się tak, że przy jednej pozytywnej sugestii np. jestem człowiekiem sukcesu doszukujemy się dowodów, że tak nie jest. Bierze się to z zakodowanych w głowie wzorców ukształtowanych w wyniku doświadczeń. Według nich w określony sposób postępujemy i działamy. Wobec tego trzeba dotrzeć do źródła konkretnego przekonania, by go zrozumieć i zastąpić pozytywnym. Gdy pojawiają się kolejne, konkretne negatywne myśli, trzeba odpowiedzieć dobrą sugestią.

TERAŹNIEJSZA FORMA

Bardzo ważne jest forma afirmacji, która ma być wypowiedziana jako już zaistniała sytuacja, a nie nasze chęci i potrzeby na przyszłość. Przykładem może być: jestem bogata, zamiast będę bogata. Pamiętajmy też o dołączeniu do afirmacji poczucia wdzięczności za dobro jakie nas spotyka oraz pozytywnej wizualizacji, czyli wyobrażenia sobie spełnionych marzeń.

RELAKS

Sugestie najlepiej wprowadzać do podświadomości będąc rozluźnionym i spokojnym. Wówczas słowa trafiają na podatny grunt.

Podczas pracy nad afirmacjami możemy napotkać blokady i zniechęcenie, ponieważ podświadomość się broni przed zmianami. Jednakże regularne pozytywne sugestie, przyniosą oczekiwany rezultat, czyli zmianę życia na lepsze w każdym jego aspekcie. Zachęcam do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.