Co robić, by nie było kłótni w związku partnerskim

kłótnie w związkuOd sposobu komunikacji zależy w jaki sposób zostaniemy zrozumiani oraz jaki będzie nasz przekaz słowny. Często brak umiejętności dialogu budzi nieporozumienia a one z kolei prowadzą do kłótni bądź cichych dni. W tym artykule dowiesz się jak sobie poradzić w takiej sytuacji, gdy borykacie się z blokadą ze strony partnera jak i swoją wewnętrzną, co wywołuje kłótnie.

Kłótnie w związku

Pamiętajmy o tym, aby nie chować w sobie uczuć przykrości. Konsekwencją takiego postępowania będzie nadmiar złych emocji i urazy, co może mieć przełożenie na kryzys w związku bądź nawet jego rozpad. Jedynym wyjściem jest otwarte wypowiadanie się o swoich uczuciach i potrzebach.

Ważne jest, aby nie mówić, gdy jesteśmy wzburzeni, gdyż w złości możemy powiedzieć za dużo słów, których potem będziemy żałowali. Jeśli jest taka sytuacja, że zbiera się na kłótnie to wtedy lepiej wyjść na spacer, aby przemyśleć sobie wszystko na spokojnie i z dystansem spojrzeć na zaistniałą sprawę. Gdy mamy partnerowi do przekazania nasze pretensje, należy pamiętać o szacunku wobec niego, by to co mówimy nie obrażało jego uczuć.

Trzeba też wyrażać się w odpowiedniej formie. Polega to na tym, że mówimy o swoich odczuciach względem danego zachowania, czyli nie oceniamy partnera, lecz jego postępowanie wobec nas. Daje to szanse na empatie z drugiej strony i nie powoduje u rozmówcy odczucia obrażenia czy chęci odparcia ataku słownego. Jeśli chcemy być dobrze zrozumiani poprośmy partnera, aby powiedział jak zrozumiał nasze słowa. Dzięki temu będziemy pewni, czy zinterpretował je prawidłowo.

Wyrozumiałość z obu stron

Mówi się, że kłótnia oczyszcza atmosferę i jest w tym ziarno prawdy. Jednak musi to być „zdrowe”, normalne pokłócenie się, a nie walka na słowa, obrażanie się nawzajem i złośliwości. Często sprzeczamy się o drobnostki, po czym narasta niezadowolenie i to prosta droga do większej kłótni.

Bardzo ważne jest, by w związku partnerskim była wyrozumiałość z obu stron. Mężczyzna i kobieta inaczej postrzegają oraz odbierają wiele spraw. Kobiety są bardziej emocjonalne i kierują się uczuciami, a także mają potrzebę roztrząsania niemal każdej sprawy. Natomiast do mężczyzn trafia jedynie prosty i jasny komunikat, nie mają oni podzielnej uwagi i nie rozumieją zmieniających się nastrojów kobiet. Ważne jest, aby odnaleźć wspólny kierunek, który będzie oparciem, a także szanować się wzajemnie i mieć wyrozumiałość wobec odmienności, nie tylko płciowej, ale i osobistej, ludzkiej.

Gdy w związku będziemy partnerami na takich samych prawach, to łatwo o dogadanie i wybrnięcie z każdej trudnej dla nas sytuacji, nawet największej kłótni. Na temat tworzenia udanych relacji partnerskich znajdziecie w innych artykułach.

” Łatwiej się w kłótnię wdać, niż się z niej wycofać.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.