Co robić by dobrze spać – Jak się dobrze wyspać

jak sie wyspacBardzo wiele osób ma problemy z zaśnięciem, warto więc znać sposoby jak się dobrze wyspać. Szacuje się, że 50% ludzi ma predyspozycje do bezsenności. Jej przyczyną mogą być stresy, niedotlenienie, czynniki zewnętrzne, zła dieta, leki, pogoda czy też choroba. Bezsenność może być przejściowa, krótkotrwała lub przewlekła.

Aby walczyć z bezsennością metodami naturalnymi istotna jest znajomość zasad higieny snu.

Higiena snu

Przed pójściem spać należy unikać intensywnego wysiłku, przejedzenia się (najlepiej jeść do 2-3 godzin przed snem), nie powinno się pić dużych ilości napojów, należy unikać stymulantów: kawy, papierosów, alkoholu oraz wywietrzyć pokój.

Łóżko powinno nam się kojarzyć tylko z wypoczynkiem, więc nie powinniśmy w nim czytać czy oglądać telewizję, gdyż wtedy wytworzy się pewne uwarunkowanie, w wyniku którego, bez danego bodźca nie będziemy w stanie zasnąć.

Według badań możliwe jest zapewnienie sobie miłych snów, dzięki przyjemnym zapachom, które będziemy wdychać w czasie snu. Dzieje się tak ponieważ zapach wpływa na emocje. Warto więc zaopatrzyć się w poduszeczkę zapachową. Pomocne w dobrym śnie jest picie ziół o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Należą do nich kozłek lekarski, lawenda, melisa, chmiel, ziele męczennicy i rumianek. Dobrym sposobem skorzystania z ich właściwości jest też zrobienie poduszeczki nasennej, którą umieścimy przy głowie, by wdychać olejki eteryczne.

Aby dobrze się wyspać pomocna może być odprężająca, aromatyczna kąpiel (olejek jaśminowy, lawendowy, ylang-ylang) oraz słuchanie przed snem kojącej, uspokajającej muzyki.

Jak wszystkie domowe na zaśnięcie sposoby zawiodą i nadal męczy nas bezsenność to może to świadczyć o jakimś poważniejszym problemie, dlatego trzeba iść do dobrego lekarza. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.