Brunatnice – Algi morskie

brunatne algi morskieAlgi to rośliny samożywne o budowie jedno – lub wielo- komórkowej. Wyróżniamy glony morskie i słodkowodne. Algi morskie są znane i cenione ze swoich dobroczynnych właściwości, które opierają się na bogactwie składu. Do alg morskich zaliczamy m.in.: brunatnice, krasnorosty i zielenice. Brunatnice – organizmy wielokomórkowe, można spotkać głównie w morzach strefy umiarkowanej i chłodnej. Odznaczają się brązowym kolorem, ze względu na występujący pigment fukoksantynę, która wg niektórych źródeł stanowi bardzo dobry suplement redukujący tkankę tłuszczową, szczególnie z okolic brzucha.

Właściwości 

Do popularnych alg brunatnych, wykorzystywanych w lecznictwie, kosmetyce i przemyśle spożywczym należą:

• wakame – w Japonii dodaje się m.in. ją do zupy miso, ma ona kilkanaście razy więcej wapnia niż mleko,

 morszczyn (fucus) – występuje w polskim Bałtyku, stosowany przy regulowaniu hormonów tarczycy oraz wspomagający odchudzanie,

• kombu – regulacja hormonalna, przeciwdziałanie miażdżycy,

• kelp – oczyszcza organizm z metali ciężkich,

spaghetti morskie – zamiennik makaronu.

Zarówno brunatnice, jak i krasnorosty charakteryzują się wysoką zawartością jodu, pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy. Jednakże, co bardzo ważne, nie można samowolnie przyjmować suplementów na bazie alg morskich w dużych dawkach, przy jakichkolwiek schorzeniach tarczycy. Wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Do leczniczych właściwości brunatnic można także zaliczyć: poprawę wzroku, obniżenie cholesterolu, wspomaganie pracy serca, łagodzenie objawów menopauzy, dostarczenie witamin i soli mineralnych przy niedoborach, pomocne przy cukrzycy i grzybicy.

Brunatnice są stosowane z powodzeniem w pielęgnacji ciała. Używa się ich w gabinetach odnowy biologicznej, salonach Spa itp. do zabiegów upiększających i modelujących sylwetkę. Substancje zawarte w brunatnicach odżywiają, nawilżają, regenerują, ujędrniają i odmładzają skórę. Z kwasu alginowego występującego w brunatnicach wytwarzane są zagęszczacze, które wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, papieru, piwa i niektórych produktów spożywczych.

Brunatne algi morskie cechuje szereg rewelacyjnych zastosowań i walorów, dlatego zdecydowanie warto dołączyć je do codziennego jadłospisu. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.