Borowina – Właściwości lecznicze i kosmetyczne borowiny

borowinaBorowina jest to nieodwodniony torf o cennych właściwościach leczniczych i kosmetycznych. Nie jest ona panaceum na wszystkie schorzenie, ale jest bardzo korzystna w działaniu, jeśli nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Borowina zawiera dobroczynnie działające na zdrowie składniki organiczne, m.in. kwasy huminowe, celulozę, pektyny, ligniny, ponadto substancje hormonalne i składniki nieorganiczne, czyli sole mineralne.

Lecznicze zastosowanie borowiny

Właściwości lecznicze borowiny takie jak działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwwirusowe, ściągające, przeciwzapalne są głównie wynikiem obecności w borowinie kwasów huminowych. Substancje czynne hormonalnie działają leczniczo w wielu przypadkach chorób ginekologicznych, takich jak: zapalenie pochwy, szyjki macicy, zrosty jajników czy zaburzenia hormonalne. Sole mineralne zawarte w borowinie działają korzystnie na wygląd skóry, która staje się odżywiona i gładka.

Borowinę stosuje się w:

• kąpielach, w których można wyróżnić typy: rzadkie, średniogęste lub gęste,

• ponadto można ją używać w postaci okładów, zawijań,

• maści,

• lub kuracji pitnej z wysokogatunkowej borowiny, stosowaną w niektórych chorobach układu pokarmowego.

Borowina cechuje się dużą pojemnością cieplną i małym przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu ciepło, które oddaje roznosi się stopniowo i równomiernie. Borowinę do okładów i kąpieli podgrzewa się do temperatury ok. 40 stopni Celcjusza, nie można więcej podgrzewać, gdyż wówczas traci ona swe właściwości lecznicze. Borowina poprzez przegrzewanie ciała przyspiesza przemianę materii, rozluźnia napięte mięśnie, zwiększa ich elastyczność, zmniejsza bolesność, a także usuwa toksyny z organizmu.

Borowina stosowana jest w chorobach zwyrodnieniowych stawów, w przewlekłych bólach kręgosłupa, nerwobólach, bólach reumatycznych, artretycznych, ponadto zaleca się ją również w leczeniu zwichnięć i stłuczeń. Dzięki temu, iż borowina usuwa metabolity wysiłkowe jest wskazana dla sportowców. Zmniejsza ona bolesność przeciążonego narządu ruchu i zapobiega zakwasom. Kąpiele lub okłady borowinowe powinno się robić po ok. 7 godzinach od wysiłku, po czym należy odpoczywać w pozycji leżącej od pół godziny do godziny.

Borowina w pielęgnacji urody

Borowina jest bardzo popularna w pielęgnacji ciała. Dzięki nagrzaniu ciała odżywcze składniki borowiny lepiej są wchłaniane przez skórę. Skóra jest dobrze odżywiona, usunięte zostają szkodliwe produkty przemiany materii, zmniejsza się cellulit oraz niwelują rozstępy.

Borowinę także można stosować w walce z trądzikiem, ze względu na jej bakteriobójcze właściwości. Doskonale też sprawdza się przy cerze starzejącej się, ponieważ zmniejsza zmarszczki, wygładza skórę, wyrównuje koloryt i poprawia kondycję cery.

Do przeciwwskazań w zastosowaniu borowiny należą m.in. cukrzyca, anemia, padaczka, niewydolność krążeniowa, problemy z sercem, żylaki, nowotwory i ostre stany zapalne.

Warto więcej zainteresować się właściwościami borowiny, która ma wiele dobroczynnych zalet, lecz należy wcześniej uzyskać poradę lekarza, jeśli ma się jakieś dolegliwości zdrowotne. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.