Banany – Właściwości zdrowotne

bananBanany prawdopodobnie pochodzące z południowo – wschodniej Azji są to jedne z najpopularniejszych owoców. Obecnie głównie uprawia się je w Ekwadorze, Kostaryce i Afryce Zachodniej. Nazwa banan pochodzi prawdopodobnie od słowa w języku arabskim „banan”, oznaczającego palec.

Są one dostępne w sklepach przez cały rok. Jemy je na surowo, dodajemy do koktajli, do ciast, chleba, do mięsa, do zup, grillujemy je, pieczemy – banany cenione są za możliwość różnorakiego zastosowania.

Banany mają niezaprzeczalne smakowe walory, a także cechują się właściwościami zdrowotnymi. Są gęste żywieniowo, czyli mają dużo składników odżywczych w stosunku do ilości dostarczonej energii, lekkostrawne i mają wysoką wartość odżywczą.

Układ nerwowy

Potas i magnez zawarte w bananie są niezbędne do prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych, banany zmniejszają podatność na stres m.in. dzięki zawartości witamin z grupy B i pomagają przy bezsenności, wspomagają także wysiłek intelektualny wpływając pozytywnie na prace mózgu – poprawiają pamięć i koncentrację.

Banany poprawiają również nastrój i mogą łagodzić depresję dzięki takim składnikom odżywczym jak witamina B6 czy aminokwas tryptofan, które są niezbędne do syntezy serotoniny, neuroprzekaźnika regulującego nastrój.

Zawierają też Tyrozynę potrzebną między innymi do koncentracji i kwas foliowy wpływający na pamięć ; dzięki potasowi pozytywnie działają przy podwyższonym ciśnieniu tętniczym – mogą pomóc w jego obniżeniu zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Wg naukowców Trzy banany dziennie może pomóc obniżyć ryzyko udaru mózgu o około 21 procent, warto przy tym oczywiście zmniejszyć spożycie soli.

Wzrok 

Banany zawierają betakaroten, który jest korzystny dla oczu. Banany nie są nadzwyczajnym źródłem betakarotenu, ale jest to warte uwagi. Serce – minerały i pierwiastki, wśród których można wymienić, magnez, selen i potas chronią przed chorobami serca.

Układ krążenia

Banany wpływają pozytywnie na układ krążenia, m.in. dzięki potasowi, który odpowiada za dostarczenie tlenu do mózgu. Banany jako źródło żelaza są wskazane dla osób z anemią.

Układ kostny i mięśniowy

Dzięki obecności wapnia i magnezu banany są dobre dla kości oraz mięśni.

Układ pokarmowy

Banany mają błonnik, choć niewielka jest ich ilość, ale jest on ważny w diecie, korzystny dla przemiany materii; jest to rozpuszczalna frakcja błonnika, który wpływa korzystnie na obniżenie cholesterolu we krwi (co ma wpływ na mniejsze ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych).

Banany łagodzą nudności i leczą zgagę. Dojrzałe łagodzą zaparcia i pobudzają perystaltykę jelit, a niezupełnie dojrzałe są polecane przy biegunkach. Banany jedzone podczas biegunki pomagają utrzymać odpowiedni poziom elektrolitów i płynów, jakie traci organizm.

Gospodarka wodna 

Banany mają pozytywny wpływ na gospodarkę wodną organizmu, składają się głównie z wody w ok. 75 procentach (100 g zawiera ok.74 gr wody).

Odporność

Dzięki bogactwu składników korzystnie wpływają na system immunologiczny.

Źródło energii

Dzięki dużej ilości łatwostrawnych i łatwo przyswajalnych węglowodanów prostych są świetnym źródłem energii dla aktywnych fizycznie. Wskazane są dla sportowców, osób ciężko pracujących i osób niedożywionych, które mają zwiększone zapotrzebowanie na energię. Energię, którą uzyskujemy dzięki bananom może stanowić dużo lepszy i zdrowszy pomysł niż pobudzenie za pomocą kofeiny czy słodkiej przekąski. Dostarczają one tyle energii co napoje dla sportowców, ale dodatkowo też bogactwo składników odżywczych, poza tym są tańsze od takich napojów.

Uroda 

Banany spowalniają proces starzenia się organizmu, wpływają na szybsze gojenie się ran, poprawiają kondycję skóry i włosów.

Wielu lekarzy twierdzi, że jedzenie jednego banana dziennie, jest zdrowsze w porównaniu z jedzeniem jednego jabłka dziennie, gdyż mają one więcej składników odżywczych i witamin.

Z żywieniowego punktu widzenia, banany mają bardzo wiele do zaoferowania – zatem one jak i inne owoce powinny być częścią zdrowej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.