Algi morskie – Brunatnica kombu

kombukelpAlgi morskie są źródłem cennych witamin, soli mineralnych, białka i błonnika pokarmowego. Do jednych ze znanych glonów  zaliczamy brunatnice. Wśród brunatnic można wyróżnić m.in. kombu, należące do rodziny laminaria.

Zastosowanie 

Kombu ma wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Może być używana w formie tabletek lub w formie suszonej do zastosowań w kuchni np. dodawany do duszonych warzyw, zup, sosów, sałatek, kremów, ryżu, placków, naleśników, gulaszu, dressingu lub upieczony i zmielony jako przyprawa itp. Stanowi wówczas zdrowe urozmaicenie potraw. Nadaje oryginalnego smaku  (ma intensywny słono-słodki smak) i dostarcza dużej dawki aktywnych substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W Japonii wywar z tej brunatnicy jest podstawowym składnikiem niektórych potraw tradycyjnych. Używana jest także do produkcji mąki i chleba. Kombu świetnie sprawdza się jako dodatek do warzyw strączkowych – zapewnia krótszy czas gotowania i lepszą przyswajalność.

Kombu, podobnie jak inne wodorosty morskie:

• wzmacnia odporność,

• poprawia przemianę materii,

• reguluje gospodarkę wodną i hormonalną (tarczyca) organizmu,

• oczyszcza z toksyn,

• obniża cholesterol i ciśnienie krwi itd.

Ponadto działa odkwaszająco, co jest bardzo ważne w diecie, gdzie przeważają zakwaszające potrawy (mięso, nabiał, rafinowana mąka itd.), a także ma właściwości przeciwzapalnie i przeciwreumatyczne. Na suszonych kombu może występować biały nalot – sól morska, świadczący o dobrej jakości produktu. Przed użyciem usuwamy go np. przecierając wilgotną ściereczką.

Zdecydowanie warto włączyć do codziennego jadłospisu wodorosty z morza ze względu na wartości odżywcze. Zapraszam do kolejnych wpisów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.