Algi morskie – Brunatnica kelp

kelp kelpAlgi morskie mają szereg walorów zdrowotnych i kosmetycznych. Używane są w przemyśle spożywczym, medycznym i przy pielęgnacji urody. Wśród glonów morskich warte uwagi są wodorosty należące do brunatnic o nazwie kelp, który jest naturalnym źródłem dużych ilości składników mineralnych i śladowych pierwiastków niezwykle ważnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zastosowanie 

To morskie „warzywo” jadalne jest polecane przy niedoborach witamin i soli mineralnych, a także przy zwiększonym wysiłku psychicznym i fizycznym. Kelp jest niezwykle ceniony za wysoką zawartość organicznego, przyswajalnego jodu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy, a co się z tym wiąże także poprawnej przemiany materii, metabolizmu tłuszczów i sprawności umysłowej.

U osób, u których występuje niedobór jodu zaleca się spożywanie kelpu, najczęściej w postaci tabletek, kapsułek czy proszku zawierających ekstrakt z alg (oczywiście najlepsze są bez ulepszaczy i składników syntetycznych), aby zaopatrzyć organizm w ten pierwiastek. Jednakże należy pamiętać, aby nie przyjmować tego suplementu samowolnie przy schorzeniach tarczycy, gdyż łatwo o przedawkowanie. Warto zwrócić się do lekarza na konsultację i kontrolować poziom hormonów tarczycy, aby sobie nie zaszkodzić. Kelp z uwagi na wysoką dawkę jodu jest także niewskazany dla kobiet w ciąży i karmiących matek.

Ponadto ze względu na dużą ilość sodu w kelpie, powinni uważać osoby z niewydolnością serca lub nerek.

Ze względu na poprawę przemiany materii kelp wspomaga proces odchudzania, ponadto przeciwdziała gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Glony określane jako kelp, podobnie jak inne, niektóre morskie algi:

• odtruwają organizm, wydalając z niego metale ciężkie i toksyny,

• wzmacniają układ odpornościowy,

• działają przeciwzapalnie,

• pomagają w schorzeniach reumatycznych,

• działają przeciwmiażdżycowo,

• usuwają obrzęk,

• obniżają  stężenie cholesterolu we krwi.

Wodorost ten jest zasadotwórczy, dlatego poleca się go przy dietach alkalizujących regulujących gospodarkę kwasowo-zasadową.

Kelp stosowany jest również do pielęgnacji urody. Poprawia stan i kondycję skóry, włosów i paznokci – wzmacnia je i odżywia.

Algi morskie są bogatym źródłem aktywnych składników, dzięki którym można zachować zdrowie. Warto więcej poczytać na temat konkretnych rodzajów glonów i włączyć je do codziennego jadłospisu. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.