Rodzaje alg morskich i słodkowodnych

rodzaje algWyróżniamy bardzo wiele rodzajów alg, czyli roślin samożywnych (glonów, wodorostów), jednakże najpowszechniejszy ich podział to: słodkowodne i morskie. Znane są one z bogactwa łatwo przyswajalnych minerałów i witamin (witaminy z grupy B, E, C, K, PP, betakaroten, błonnik, białko, żelazo, aminokwasy, wapń, jod). Mogą być mikroskopijne, jednokomórkowe oraz wielokomórkowe, osiągające długość kilkadziesiąt metrów.

Rodzaje i zastosowanie 

Algi wykorzystuje się do jedzenia, nawożenia gleby, a także w przemyśle. Mają one szereg zastosowań leczniczych i kosmetycznych. Morskie są znane i stosowane od bardzo dawna w Japonii i Chinach, i stają się coraz bardziej popularne w Europie. Ze względu na obecność pigmentów w glonach morskich nadających im kolor, możemy wymienić:

• zielenice – zielony kolor chlorofilu,

• cyjanofity – dzięki pigmentowi fikocyjaninie, mają barwę niebiesko-zieloną,

brunatnice – brązowy pigment fukoksantyna,

• krasnorosty – czerwony pigment fikoerytryna.

Najbardziej cenione wśród alg morskichbrunatnice i krasnorosty. Z brunatnic uzyskuje się kwas alginowy – wytwarza się z niego zagęszczacze używane m.in. w kosmetykach, lodach, piwie, dżemie i papierze. Natomiast krasnorosty są źródłem agaru – żelowej substancji wykorzystywanej w przemyśle spożywczym, przy produkcji pasty do butów i w laboratoriach (pożywka dla bakterii). Ze znanych i cenionych wodorostów o walorach zdrowotnych można wyróżnić:

• brunatnice – arame, kelp, kombu, wakame, morszczyn (fucus), spaghetti morskie,

• krasnorosty – nori, dulse, chrząstnica (mech irlandzki),

• zielenice – sałata morska.

Bardzo cenne są także słodkowodne mikroalgi – spirulina i chlorella o fenomenalnych właściwościach odżywczych. Chlorella przede wszystkim odtruwa organizm, natomiast spirulina wzmacnia odporność i działa odżywczo na organizm.

Algi możemy dostać w sklepach ze zdrową żywnością,  zielarskich, aptecznych czy sklepach internetowych. Warto szerzej poszukać informacji o glonach, ze względu na ich wspaniałe właściwości, zarówno pielęgnacyjne jak i lecznicze. Zapraszam do następnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Właśnie takich informacji szukałam. Na wielu stronach piszą sprzeczne opinie, a tutaj jest pięknie wszystko podsumowane. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie spraw z algami morskimi.

    Kokardka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.