Zastosowanie algi morskiej nori

noriKrasnorosty nori (z greckiego – purpura) to wodorosty (algi) morskie, które najczęściej są wykorzystywane w azjatyckiej kuchni. Stosowany jest on jako podstawowy składnik sushi. Ponadto dodawany jest do zup oraz pieczonych, duszonych i smażonych potraw. Prażone nori świetnie nadaje się do sałatek, muesli itp.

Właściwości 

Glony nori są bardzo zdrowym pokarmem, charakteryzują się bogactwem witamin (m. in. A, B12 oraz C), minerałów (wapń, żelazo, jod, cynk itd.), błonnika pokarmowego, kwasów omega 3 i omega 6 oraz aminokwasów. Mają one postać bardzo dobrze przyswajalną dla organizmu człowieka. Stanowią znakomitą alternatywę dla mięsa i ryb.

Nori korzystnie wpływa na trawienie, zalecana jest przy stanach anemii i kłopotach ze wzrokiem, a także pomaga w obniżeniu ciśnienia i cholesterolu oraz regeneracji wątroby.

Ten purpurowy glon stosowany w pielęgnacji urody ma działanie odżywcze, nawilżające, przeciwzapalne i antyrodnikowe.

Wyróżniamy nori hodowlane oraz występujące w postaci dzikiej (Porphyra umbilicalis). Hodowlane są to różne jadalne glony morskie z rodzaju Porphyra, które poddane są specjalnemu procesowi produkcji, podobnemu do procesu produkcji papieru. Hoduje się je w morskich farmach, gdzie są zbierane, oczyszczane, następnie szatkowane, poddane procesowi suszenia i prasowane na kształt arkuszy. Z takich arkuszy wycina się płaty gotowe do sprzedaży. Bardzo ważny przy procesie produkcji jest prażenie, dzięki któremu glony mają lepszą konsystencję i zachowują dłużej świeżość.

Nori znakomicie nadaje się do wielu codziennych posiłków oraz jako przekąska. Dania zyskują na smaku i efekcie wizualnym oraz stanowią cenny dodatek do zbilansowanej diety. Można je jeść surowe, pieczone, prażone, duszone i gotowane.

Pamiętajmy, iż z uwagi na zawartość jodu w glonach morskich konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdy mamy jakiekolwiek schorzenia tarczycy. Zdecydowanie warto dodawać algi morskie do codziennego jadłospisu, ze względu na szereg właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. Zachęcam do przeczytania więcej na temat alg. Zapraszam do kolejnych wpisów.


3 Komentarzy

 1. Danuta

  Dostalam algi nori i nie wiem co z nich przygotowac jestem obecnie na diecie duzo jem warzyw i uwielbiam salate , czy moge salate zastapic algami

  • The Stylish Tube

   Urozmaicenie jest bardzo dobre.

  • Anonim

   Cudownie sushi z warzywami pycha. Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.