10 domowych sposobów na ból głowy

ból głowyPrzyczyn bólu głowy jest mnóstwo. Mogą być wywołane przejedzeniem lub głodem, spożywaniem niektórych produktów, stresem, zmęczeniem, zmianą pogody czy zmianą poziomu hormonów przed zbliżającą się miesiączką. Mogą też wystąpić tzw. bóle wtórne, które są spowodowane przez inną chorobę, np. przeziębienie, zaburzenia naczyniowe uraz głowy czy ból zęba.

1. AKUPRESURA

W zwalczaniu i łagodzeniu bólu głowy pomocna może być akupresura wykonywana około jedną – dwie minuty. Poleca się rytmiczne uciskanie tzw. czwartego punktu meridianu jelita grubego LI4, czyli fragmentu skóry między kciukiem i wskazującym palcem, na zmianę obydwu dłoni, uciskanie palcem wskazującym punktu między brwiami, a następnie w wewnętrznych kącikach oka tuż pod brwiami oraz w obu stopach punktu zlokalizowanego między dużym a drugim palcem.

Uwaga! Punkt LI4 jest zabroniony dla kobiet w ciąży, ponieważ jego stymulacja może spowodować przedwczesne skurcze w macicy.  Źródło: acupressure.com/articles/colds_and_flu.htm

2. ZIMNY OKŁAD

Ból głowy można pokonać stosując zimny okład na czoło i skronie (np. zawinięty ręcznik z kostkami lodu), który spowoduje zwężenie nabrzmiałych naczyń krwionośnych uciskających nerwy.

3. KOFEINA

Doraźnie przy bólu o niedużym nasileniu można zastosować umiarkowaną ilość kofeiny, którą znajdziemy w kawie, herbacie i kakao. U wielu osób przynosi ona ulgę w bólu głowy. Kofeina jest zawarta w niektórych lekach przeciwbólowych – potęguje ona działanie głównego środka przeciwbólowego oraz w pośredni sposób przez ośrodki naczynioruchowe obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu osłabia ból głowy.

4. OLEJKI ETERYCZNE

Przeciwbólowo działają też niektóre olejki eteryczne np. bazyliowy, lawendowy, golteriowy i z mięty pieprzowej. Wykorzystać je można w masażu, inhalacji, aromatyzacji powietrza, kąpieli i w kompresach. Aromaterapia uruchomi wytwarzanie przeciwbólowych endorfin. Masaż skroni, czoła i karku olejkiem skoncentrowanym lub rozcieńczonym z olejem bazowym zadziała uspokajająco i pomoże w uśmierzeniu bólu głowy.

5. IMBIR

W ustąpieniu bólu głowy pomocna może się okazać też herbata z imbirem, który ma właściwości przeciwzapalne. Regularne spożywanie imbiru zalecane jest u osób, którym dokucza migrena.

6. KORA WIERZBY BIAŁEJ

Przeciwbólowo i przeciwzapalnie działa także kora wierzby białej, którą można nazwać naturalną, roślinną aspiryną ze względu na obecność salicylanów. Dlatego w przypadku bólu głowy warto sporządzić wywar z tego ziela. Kory wierzby nie stosuje się u dzieci, w czasie ciąży i karmienia piersią.

7. WODA

Ból głowy czasem może być spowodowany odwodnieniem, wówczas pełna szklanka wody powinna pomóc w skutecznym stłumieniu bólu. Napojem gaszącym pragnienie oraz nawadniającym organizm jest nie tylko woda, także soki owocowe i warzywne – najlepiej świeżo wyciskane, oraz zupy.

8. SEN

Ból głowy może pojawiać się na tle zaburzeń snu: zbyt krótki, zbyt długi lub mało efektywny sen może wywołać napad migreny lub napięciowy ból głowy. Aby temu zapobiec staraj się zachować higienę snu dotyczącą między innymi regularnego trybu życia, czy wywietrzonego, cichego i dobrze zaciemnionego pomieszczenia, w którym śpimy. W ciągu dnia możemy skorzystać z power nap, czyli krótkiej, energetyzującej drzemki nie przekraczającej 20 minut.

9. DIETA

Nie bez znaczenia jest dieta, którą można wyeliminować migrenowy ból głowy. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, stałe godziny posiłków, unikając spożywania produktów, które mogą wywołać ból będziemy w stanie zapobiec migrenie. Zwracaj uwagi na co jesz i jak się po tym czujesz. Wśród produktów, które mogą powodować ból głowy są : żółty ser, orzechy, produkty mleczne, czekolada czy owoce cytrusowe oraz produkty zawierające polepszacze i konserwanty.

10. ODPOCZYNEK

Na ból głowy skuteczną metodą jest odpoczynek w ciszy i relaks: pomóc mogą oddechowe techniki relaksacyjne, relaksacja mięśni, delikatny masaż uszu, rozluźniający masaż karku, joga, medytacja czy muzykoterapia.

Jeśli znacie jeszcze jakieś metody na poradzenie sobie z bólem głowy to podzielcie się nimi w komentarzu:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.